Zaledwie po kilka osób przybyło każdego dnia, by porozmawiać z dyżurnymi ekspertami inwestora wiatracznego. Jak się dowiedzieliśmy, brak frekwencji nie popsuł ekspertom humorów - dobrze się czuli i dobrze bawili we własnym towarzystwie.

Napisane przez Subbuteo dnia 06.06.2012, 20:19:01


Oznacza to, że popierasz wszystkie jego pomysły "znane w okolicy" Nawet te, które zrodzą się w jego głowie do końca kadencji czyli 2014 roku.


"Budowę farmy wiatrowej popierają władze Gminy, ale również większość mieszkańców. Proszę wziąć pod uwagę, że jako znany w okolicy zwolennik tej inwestycji zostałem ponownie ogromną większością głosów wybrany na stanowisko Wójta Gminy Duszniki – komentuje Adam Woropaj, wójt Gminy Duszniki."

http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/512/w-gminie-duszniki-powstanie-farma-wiatrowa

Napisane przez Subbuteo dnia 05.06.2012, 22:22:45


Już wiemy, co planuje inwestor wiatrowy: 59 zamiast 64 wiatraków, ale niektóre o większej mocy, do 3,5 MW. Maszty do 120 metrów, średnica wirnika 100 metrów. W zależności od wybranego wariantu możliwość nocnych wyłączeń 10-12 wiatraków ze względu na przekroczenie norm hałasu. Propozycja inwestora nie wydaje się dobra i ignoruje zupełnie oczekiwania lokalnej społeczności (wiatrak co najmniej 2 km od istniejącej lub projektowanej zabudowy mieszkaniowej oraz wolne od wiatraków sołectwa Brzoza, Grodziszczko i Grzebienisko).

 

Napisane przez Subbuteo dnia 01.06.2012, 23:45:53


W oczekiwaniu na nowe regulacje prawne, których propozycje mają zostać przedstawione przez posłów do końca czerwca, przekazujemy informacje,  jakie otrzymaliśmy po konferencji w Giżycku. Otóż NIK wydał zalecenie, by odrębnie ewidencjonować wszystkie wpływające skargi, dotyczące farm wiatrowych. Sprawami wątpliwych pod wzgledem proceduralnym lokalizacji zajmują się ABW, CBŚ i CBA. Na 11 czerwca zapowiedziane jest posiedzenie zespołu ds. wiatraków.

Jak dowiedzieliśmy się dziś od poseł Julii Pitery na jej prośbę prokuratury dokonują przeglądu spraw związanych z wiatrakami, przede wszystkim mając na uwadze finansowanie miejscowych planów zagospodarowania. Stroną w procesie posadowienia farmy wiatrowej w Dusznikach w trybie art. 183 KPA jest Prokuratura Rejonowa w Szamotułach
 

Napisane przez Subbuteo dnia 31.05.2012, 23:20:01


Dowiadujemy się nieoficjalnie, że ruszają konsultacje nad nowym kształtem farmy wiatrowej Duszniki. Jest nowy raport, zmieniona ilość i rodzaj turbin. Wszystkie dokumenty już zaraz mają być dostępne w Urzędzie Gminy, niektóre nawet u sołtysów.

Co to wszystko oznacza? Mówiąc najkrócej inwestor wraca do sytuacji z roku 2006, kiedy zaczynał swoje starania o decyzję środowiskową. W poprzednim rozdaniu była to firma PSWM Wielkopolska. Przypomnijmy, że po serii niefortunnych dla PSWM zdarzeń, prezes Wardach zniknął, a ze względów wizerunkowo-marketingowych w charakterze inwestora pojawiła się firma Continental Wind Poland. Czy tym razem się uda? Wszystko zależy od akceptacji mieszkańców. Bez naszej zgody wiatraki nie powstaną.

Napisane przez Subbuteo dnia 31.05.2012, 23:08:54


 

W Giżycku odbyla się druga  - po naszej poznańskiej - konferencja poświęcona problemom z wiatrakami energetycznymi . Kolejna zapowiadana jest w województwie kujawsko-pomorskim. Stowarzyszenia Rozwój-Przyszlość. Pasikonik i Zielona Wilczyna otrzymaly też zaproszenie na konsultacje w sprawie energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. 
 
Relacja z konferencji w Gizycku 

Napisane przez Subbuteo dnia 22.05.2012, 09:38:54


W poprzedniej kadencji radni dziwili się, że zapytano przewodniczącego Gracjana, czy przyjmowanie pieniędzy za pracę od inwestora wiatrowego przez jednego z radnych Wspólnej Sprawy nosi znamiona korupcji (pomiaru wiatru mógł przecież dokonać każdy, nie musiał być to radny Siemieniak, który nie ma ku temu żadnych szczególnych kwalifikacji). Czy radny Pawlak mając umowę na wiatrak może głosować - bez ryzyka przykrych konsekwencji - za tą inwestycją? Watpliwe... Pomimo zdziwienia, a nawet oburzenia zadanymi pytaniami, radni Wspólnej Sprawy nie chcieli opracowania Kodeksu etyki, który jasno i wyraźnie tłumaczyłby, jakie zachowania są właściwe, a jakie naganne. Przykład starożytnego kodeksu Hammurabiego pokazuje jednak, że zawsze lepiej wiedzieć jakie jest prawo - kiedy traci się życie, kiedy oko, a kiedy tylko pieniądze.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_Hammurabiego

W Dusznikach już raz opracowano kodeks na potrzeby instytuacji - w tym miesiącu mija 7 lat od uchwalenia Kodeksu etyki pracownika Urzędu Gminy Duszniki. Może kodeks ten byłby bardziej znany i przestrzegany, gdyby wszystkie osoby, które go opracowywały, nadal pracowały w Urzędzie Gminy?

http://www.duszniki.eu/pl/Kodeksy.html

 

Napisane przez Subbuteo dnia 16.05.2012, 13:57:44


Paweł Szałamacha: każda elektrownia wiatrowa wymaga stworzenia konwencjonalnej rezerwy. Dwa razy płacimy za to samo...
Maks Kraczkowski: korzystanie z procedur odwoławczych inwestorzy traktuja jak naruszenie prawa i żądają odszkodowań. To bezprawne
Anna Zalewska: boom na energię wiatrową przybrał rozmiary nieprzystające do naszego porządku prawnego. To szaleństwo!

Jak powiedziała Anna Zalewska, poza posłami PiS i Solidarnej Polski, problematyką wiatraków zajmują się dwie posłanki PO, zwlaszcza Julia Pitera.

Posłuchajcie wypowiedzi posłów podczas konferencji prasowej, którą prowadzi posel Dziuba:

Napisane przez frmn dnia 15.05.2012, 23:22:28


Ruszają powtórne konsultacje społeczne strategii efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii dla Wielkopolski. W poprzednich konsultacjach stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość jako jedyne złożyło swoje uwagi za pomocą formularza, jedna z nich została uwzględniona. Powodem powtórzenia procedury jest – jak nam powiedziano – zmniejszenie, nawet o połowę, zakładanych do osiągnięcia wielkości produkcji energii w oparciu o technologie odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to przede wszystkim powstawania farm wiatrowych oraz biogazowni. Realizację programu „Biogazownia w każdej gminie“ w Wielkopolsce uważa się za mało realną, podobnie jak powstanie niektórych farm wiatrowych.

Na koniec dygresja; prezes WAZE na sesji Rady Gminy Duszniki w czasie kampanii wyborczej do Sejmu (w której kandydował z listy PSLu) wykrzykiwał i pohukiwał na stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość i protestujących. Dziś Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach, prosząc o wyrażenie opinii.

http://www.waze.pl/strategia
 

Napisane przez Subbuteo dnia 11.05.2012, 11:15:26


Aż czterech posłów weźmie udział w poniedziałkowej konferencji prasowej na temat nieprawidłowości wiatracznych w Wielkopolsce. Wszyscy znają nasz protest ze słyszenia, dwoje z nich było u nas w Dusznikach osobiście: Anna Zalewska i Paweł Szałamacha. Przyjazd poseł Zalewskiej był przełomem w naszej walce z wiatrakami (to właśnie wtedy radny Pawlak powiedział: "Wielkopolscy rolnicy nie są sierotami", na co usłyszał pytanie o to, ile ma wiatraków). Poseł Szałamacha, pamiętając o przedwyborczych obietnicach,  zobowiązał się do przeprowadzenia regulacji dotyczącej minimalnej odległości wiatraka od zabudowań. Maks Kraczkowski z kolei nie zawahał się zawiadomić CBA i prokuratury o poczynaniach inwestorów wiatracznych. Czwartym posłem jest Tadeusz Dziuba, szef wielkopolskiego PiS. Protest Duszniki reprezentować będzie stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość. Jest to pierwsza z cyklu społecznych konferencji dotyczących energetyki wiatrowej. Kolejne odbędą się do końca maja w Giżycku i województwie kujawsko-pomorskim

Relacje z konferencji na wikiduszniki i stopwiatrakom.eu

Napisane przez Subbuteo dnia 09.05.2012, 18:33:18


 
Tak jak przypuszczaliśmy, w Urzędzie Gminy nie umiano odpowiedzieć na pytanie, kto jest inwestorem wiatrowym. Do niedawna jako inwestora wójt przedstawiał PSWM Wielkopolska, od niedawna Continental Wind Partners. Teraz okazuje się, że inwestorem od zawsze była firma... Continental Wind Poland, a firma, którą mieliśmy za inwestora, która zawierała umowy z rolnikami i gminą była jakąś atrapą . Z przesłanych przez Urzad Gminy wyjaśnień firmy z Continental i Wind w nazwie dowiadujemy sie, że nastąpia zmiana strategii, zmiana akcentów, a osoby pracujące nad projektem przedstawiają się nazwą formy, w której faktycznie pracują i która odpowiada za pracę nad projektem parku wiatrowego Duszniki. Będziemy dalej wyjaśniać, co to wszystko oznacza, bo jakoś nie podzielamy opinii, że nic się nie zmienia.
 
 
W dniu 2012-04-20 14:10:35 użytkownik Urząd Gminy Duszniki <urzad@duszniki.eu> napisał Odpowiadając na Pani e-maila informuję, że zwróciłam się do Kierownika Projektu z firmy Continental Wind Poland Sp. z o.o., zarządzającej inwestycją parku wiatrowego w Dusznikach, o przygotowanie oficjalnego stanowiska dot. zagadnień, o które Pani pyta. Poniżej przekazuję wyjaśnienia:

Inwestorem realizującym Farmę Wiatrową Duszniki niezmiennie od 2006 r. jest Continental Wind Partners LLC, firma zarejestrowana w USA, której interesy w Polsce reprezentuje Continental Wind Poland Sp. z o.o. – to Continental Wind Partners LLC ponosiła do tej pory 100% kosztów realizacji Farmy Wiatrowej Duszniki. Spółką projektową, która jest właścicielem projektu – kontrolowaną i finansowaną przez Continental Wind Partners LLC i zarządzaną przez Continental Wind Poland Sp. z o.o. – była i jest spółka PSWM Wielkopolska Sp. z o.o.

Zmiana akcentów wysuwająca na pierwszy plan Continental Wind Partners LLC, jako inwestora, co jest zgodne z prawdą, jako że podmiot ten całkowicie finansuje inwestycję, wynika ze zmiany polityki marketingowej Continental Wind Partners LLC, a nie ze zmian formalno-prawnych. Z punktu widzenia gminy i jej mieszkańców nic się nie zmienia, inwestor jest ten sam. Różnica polega na tym, że osoby pracujące nad projektem przedstawiają się nazwą formy, w której faktycznie pracują i która odpowiada za pracę nad projektem parku wiatrowego Duszniki.

 

Z poważaniem Emilia Gogołkiewicz-Kołecka Inspektor ds. obsługi sekretariatu i promocji gminy, Urząd Gminy Duszniki

Napisane przez Subbuteo dnia 20.04.2012, 16:24:26


PSWM Wielkopolska? PSWM Polska? Continental Wind Partners? A może Continental Wind Polska? Urząd Gminy od kilku dni myśli, co odpowiedzieć na proste pytania dotyczące tożsamości inwestora wiatrowego. A my zastanawiamy się głośno, czy dzierżawcy gruntów pod wiatraki wiedzą, kto powinien im płacić? Dziś w prasie lokalnej pojawiły się płatne ogłoszenia, które mają sprawiać wrażenie, że farma wiatrowa Duszniki zbliża się wielkimi krokami. Pewnie następnym krokiem będą ulotki w skrzynkach. Czy to oznacza, że los tej inwestycji jest przesądzony i powstanie ona w bliskiej perspektywie i proponowanym kształcie? Bynajmniej. Ogłoszenie inwestora przeczytalibyśmy raczej tak: inwestor robi dobrą minę do złej gry, a gra rozpoczyna się od nowa.
 
Nasze pytania do Urzędu Gminy (z małym sarkazmem na końcu)
Proszę o informację, dlaczego jako inwestor farmy wiatrowej Duszniki nie występuje już PSWM Wielkopolska, tylko inna firma, Continental Wind Partners. Jakie dokumenty zostały przedstawione w Urzędzie Gminy na potwierdzenie tego faktu? Jak zmiana inwestora ma się do ważności decyzji środowiskowej oraz umów dzierżawnych zawartych z rolnikami z naszej gminy? Czy sporządzone zostały stosowne aneksy? Czy umowa zawarta w 2006 r. między wójtem Woropajem a PSWM Wielkopolska, gwarantująca firmie PSWM wyłączność na wiatr nie została aby naruszona?
 imię i nazwisko, redakcja wikiduszniki.pl

Napisane przez Subbuteo dnia 16.04.2012, 21:04:15


Znane jest upodobanie wójta Woropaja do dostarczania radnym czy mieszkańcom gminy różnorodnych i arcyciekawych informacji prasowych, a to bezpośrednio (w formie pouczenia lub przykładu), a to jako ksero, załączonego do materiałów z sesji. Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna przynosi obszerny artykuł na temat finansowania planów miejscowych pod wiatraki. Wynika z niego jednoznacznie, że finansowanie planów w formie darowizn pieniężnych czy rzeczowych jest niezgodne z przepisami. W artykule można też znaleźć wypowiedź stowarzyszenia Rozwój-Przyszłość, o tym że wójt Woropaj pozwolił na pilotowanie sprawy planu prezesowi Wardachowi z firmy wiatrowej, który nie tylko płacił i wymagał, ale też wybrał wykonawcę.
 
PS. Drodzy radni i mieszkańcy, jeżeli wójt Woropaj powoła się na Dziennik Gazetę Prawną i powie, że finansowanie planu przez inwestora to za mało, by go unieważnić, to  dopowiedzcie zdanie do końca: JEŻELI NIE NARUSZONO PROCEDURY.

 

Skan artykułu

Napisane przez frmn dnia 15.04.2012, 00:57:49


Prasa lokalna informuje, że Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania zapowiedział zbadanie oddziaływanie farmy wiatrowej Duszniki na środowisko, Cóż, jesteśmy pewni, że farma wiatrowa Duszniki nie ma negatywnego oddziaływania, bo nie istnieje i pewnie szybko nie powstanie. Zwróciliśmy się do rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z pytaniem, skąd taki osobliwy pomysł oraz sugestią, by zajęli się Margoninem. A farmą wiatrową Duszniki niech zajmą się raczej studenci prawa!
 
Czytaj dalej...

Napisane przez frmn dnia 13.04.2012, 15:56:27


Rekacja informuje, że ze względu na lawinowo rosnące zainteresowanie, na stronie będą prowadzone prace związane ze zwiększeniem jej funkcjonalności i wprowadzeniem nowych funkcji. W miarę możliwości prace będą prowadzone w nocy, aby nie blokować dostępu do treści.
 

Wiernych czytelników, szczególnie tego skrywającego się za wieloma nickami, redakcja prosi o chwilę cierpliwości. Z pewnością zostanie ona wynagrodzona.

Napisane przez frmn dnia 08.04.2012, 00:17:58


Klik!

 

Redakcja informuje, że na główną wrócił jej stały mieszkaniec. Pierwotny, chciałoby się rzec.

Napisane przez frmn dnia 07.04.2012, 01:03:26


Powołując się na inwestora farmy wiatrowej, jako który występuje już nie Wardach i PSWM, a Continental Wind Partners, urząd gminy publikuje informację, ze wyrokiem NSA decyzja środowiskowa korzystna dla wiatraków została ostatecznie przywrócona. Tymczasem wikiduszniki z dwóch źródeł dowiedziały się, że wprawdzie NSA rzeczywiście decyzję WSA uchylił, ale skierował ja do powtórnego rozpatrzenia, więc wiatraczni nie maja z czego się cieszyć. Informacje ze strony gminy i wikiduszniki zbiegają się w jednym punkcie: inwestor prowadzi dalsze badania i rozważa zmianę kształtu farmy wiatrowej.

Czytaj dalej...

Napisane przez frmn dnia 06.04.2012, 18:19:40


Poniżej apel przeciwników niekontrolowanego rozwoju farm wiatrowych do premiera i ministra gospodarki, Pawlaka. Koniecznie trzeba go podpisać. Jest to odpowiedź naszego środowiska na akcje promowaną przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i  Greenpeace "Uratuj wiatraki".

 

Czytaj dalej...

Napisane przez frmn dnia 04.04.2012, 21:58:57


Wójt z inwestorem dywagują sobie co lepiej: zbudować więcej wiatraków mniejszej mocy czy więcej wiatraków mniejszej mocy. Stanowisko protestujących jest niezmienne: wiatrak nie może stanąć bliżej niż 2 km od zabudowań, istniejących i planowanych.


Pan Kotek wyjaśnia prostymi słowami,
co i jak wójt źle zrobił z tymi wiatrakami
… A tym, co pytają, czy będą wiatraki,
zamiast odpowiadać podam przykład taki:
domu nie zbuduje się bez pozwolenia.
Tak samo z wiatrakiem… A więc do widzenia!

Napisane przez frmn dnia 06.03.2012, 15:55:46


Czytaj już teraz!

Napisane przez frmn dnia 06.03.2012, 15:54:44