Rada Gminy głosami Wspólnej Sprawy przyjęła uchwałę w sprawie pokrycia kosztów przygotowania planu miejscowego pod żwirownię oraz zmiany projektu planu miejscowego pod wiatraki. Poinformowano też, że Continental Wind Polska otwiera biuro w Dusznikach. Zawsze taniej niż w Poznaniu czy Warszawie. Ciekawe, kto w nim będzie pracować? Na razie radni dostali zaproszenia na uroczyste otwarcie. Siedziba CWP (PSWM Wielkopolska) mieścić się będzie w Dusznikach przy ul. Jana Pawła  70. Uroczyste otwarcie i bankiet planowane jest na 2 października br. Przypominamy, że firma wiatrowa planowała, że wiatraki staną w maju 2012. Kto widział te wiatraki?

Napisane przez Subbuteo dnia 18.09.2012, 16:57:37


Podczas odbywającego się w czasie Kongresu Kobiet panelu poświęconego energii odnawialnej Henryka Bochniarz, prezydent  Konfederacji Pracodawców Lewiatan wypowiedziała się przeciwko rozwojowi energetyki wiatrowej, uzasadniając to przede wszystkim wysokimi kosztami związanymi z tą technologią.

Przeciwko wiatrakom wypowiedziała się Barbara Labuda, laureatka Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet

http://www.rp.pl/artykul/10,933779-Barbara-Labuda-laureatka-Nagrody-Specjalnej-Kongresu-Kobiet.html

Napisane przez Subbuteo dnia 15.09.2012, 00:34:03


Dziś w czasie rozprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym podniesiony został sensacyjny temat: firma wiatrowa ruszyła z budową farmy bez wszystkich wymaganych pozwoleń. Obecny na sali prawnik inwestora, radca Lasowski zaczął od tego, ze inwestor działa lege artis w ramach ostatecznych decyzji administracyjnych, a skończył – że nie wie, co się właściwie dzieje i czy doszło do samowoli budowlanej. Wiki towarzyszyło Stowarzyszeniu Buteo z kamerą, której nie mogliśmy użyć, bo Sąd nie zgodził się na rejestrację.  U nas w Dusznikach w ramach przygotowań  wycięto drzewa, ale firma PSWM nie posunęła się dalej. W Gołańczy robią już ponoć wykopy pod fundamenty wiatraków. Sędzia pouczył, ze w takiej sytuacji należy zwrócić się do Powiatowego Inpektora nadzoru Budowlanego i prokuratury.

Napisane przez Subbuteo dnia 13.09.2012, 17:31:43


Na naszych oczach spełnia się marzenie wójta Woropaja, by Duszniki (Nie-Wielkopolskie) stały się sławniejsze niż Duszniki-Zdrój. Oto kolejny tekst, który wymienia z nazwy naszą gminę w kontekście finansowania planu pod wiatraki. - To furtka dla zakamuflowanego korumpowania samorządów przez inwestorów - uważa Pitera. - Płacą za plany w zamian za wpisanie w nie farm wiatrowych.

http://www.rp.pl/artykul/10,930384-Pitera-walczy-z-wiatrakami.html

Napisane przez Subbuteo dnia 06.09.2012, 16:15:51Duszniki są na liście 40 lokalizacji wiatrowych, w których dojdzie do kontroli NiK. Nie ma jeszcze decyzji, czy będzie to kontrola doraźna czy też kontrola zostanie zaplanowana na 2013 r. W sumie – co za różnica kiedy, ważne, że kontrola w ogóle się odbędzie. Na wiadomość taką czekaliśmy prawie dwa lata.

Jeżeli wójt nie poinformuje o kontroli NiK, tak jak nie poinformował o kontroli RiO, to zrobi to redakcja wikiduszniki. Wyników kontroli też nie da się  ukryć, zapewniamy.


http://m.gloswielkopolski.pl/p3m2c/artykul.html?synd=588891


 

Napisane przez quovadin dnia 31.08.2012, 08:43:30


Zdaje się, że nie tylko wakacje szkolne dobiegają końca. Kończą się też chyba wreszcie wakacje prawne dla inwestycji farm wiatrowych.

Komisja Sejmowa do Spraw Kontroli Państwowej  zwróciła się, na wniosek pos. Julii Pitery do NIK, by ten włączył do planu kontroli procesy inwestycyjne oraz przebieg prac związanych ze zmianami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach.

Julia Pitera poinformowała o tym wczoraj w mailu:

Szanowna Pani Hanno,

 Pragnę jeszcze raz podziękować za przesłanie materiałów, o które prosiłam. Łacznie z tymi, które już miałam jest to solidna partia materiałów dowodzących patologii towarzyszących tym inwestycjom. Dziś przekazuję wszystko do NIK, gdyż zgłosiłam do planu kontroli NIK wniosek o kontrolę tych procesów inwestycyjnych. Poniżej podaję link do stenogramu z posiedzenia sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Po otwarciu proszę w wyszukiwarkę (Ctrl + F) wpisać "pitera" i trafi Pani na treść mojego wystąpienia. Jak się Pani zorientuje wszyscy członkowie komisji poparli zgłoszony przeze mnie temat:


http://orka.sejm.gov.pl/SQL2.nsf/Main7?OpenForm&KOP

 Pozdrawiam serdecznie

Julia Pitera

 

Zacytujmy fragmenty stenogramu z posiedzenia komisji:

 pos. J. Pitera (PO)

„…są robione plany zagospodarowania przestrzennego przez przyszłych inwestorów – nawet nie jest tak, że oni opłacają, oni wręcz kierują firmy projektowe, które przysyłają gotowe plany; mało tego, przygotowują uchwały i zarządzenia, które następnie są wprowadzane przez burmistrzów, to znaczy są podpisywane, rady uchwalają uchwały przygotowane przez te firmy inwestycyjne. To jest dzisiaj poważny problem.”

 „Wszyscy stwierdzają, że jest naruszenie prawa, lecz nie ma żadnej możliwości wyegzekwowania od burmistrzów i od wójtów legalności postępowania.”

 „… mam umowy sponsorskie, mam nazwy firm, które wykonują te plany zagospodarowania. To jest wszystko stwierdzone, naprawdę. Jestem gotowa dać nawet materiał wyjściowy do tej kontroli. To nadzwyczaj pilna sprawa, która musi być skontrolowana. Dziękuję.”

 

 Poseł Czesław Hoc (PiS) – spoza składu Komisji:

 „Dziękuję, panie przewodniczący. Chociaż nie jestem członkiem tej Komisji, chciałbym się odnieść do propozycji pani poseł Pitery i jakby wzmocnić ten głos, ale jednocześnie przestrzec przed tym, że tak naprawdę te firmy zlecają, w sposób bezczelny zlecają, plany zagospodarowania przestrzennego, i RIO to dokładnie artykułuje. Natomiast prokuratura nic nie robi, dlatego że nie ma szkody na rzecz urzędu gminy i miasta. I dlatego prokuratura musi to umarzać. I to jest skandaliczne.

 

Źródło:

http://orka.sejm.gov.pl/Zapisy7.nsf/wgskrnr/KOP-27

 

 

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich lokalnych społeczności w Polsce, które tak jak my tu w Dusznikach prowadzą walkę o zaprzestanie inwestycji farm wiatrowych.

Plany zagospodarowania przestrzennego i dziejące się wokół ich powstawania niejasności będą zatem badane przez inspektorów NIK.

 

 

Napisane przez quovadin dnia 30.08.2012, 08:28:35


 

Wczoraj do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynęła odpowiedź na pozew o ochronę renomy PSWM Wielkopolska. Pozwana – Hanna Szuminska wnosi o oddalenie pozwu i prosi o umożliwienie jej rejestracji przebiegu rozprawy. Przed sądem zeznawać będzie znany dziennikarz, Krzysztof  Każmierczak.Przy okazji dowiedzieliśmy się też, ze siedziba PSWM Wielkopolska mieści się aktualnie przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu.

Napisane przez quovadin dnia 10.08.2012, 07:03:23


!

PSWM Wielkopolska złożył wniosek o wydanie Hannie Szuminskiej sądowego zakazu udzielania przedstawicielom mediów jakichkolwiek wypowiedzi lub  informacji na temat PSWM lub realizowanego przez niego projektu Farmy Wiatrowej Duszniki. Sąd Rejonowy wniosek oddalił, uznając zakaz wypowiedzi za rozwiązanie zbyt daleko idące i naruszające art. 54 Konstytucji. Szlaban na wypowiedzi miał zapewnić inwestorowi spokój w czasie „intensywnych działań ukierunkowanych na sfinalizowanie projektu oraz jego sprzedaż“.

Pod koniec czerwca 2012 PSWM Wielkopolska skierowało do sądu w Poznaniu powództwo o ochronę dóbr osobistych. Z niewiadomych powodów PSWM stanęło na stanowisku, że Hanka odpowiada za tekst, który ukazał się w październiku 2011 w Głosie Wielkopolskim, którego autorem jest wybitny dziennikarz śledczy.  Hanka ma odpowiadać za całość artykułu oraz dodatkowo za wypowiedziane przez nią słowa: „Potwierdziły się wszystkie nasze podejrzenia co do nieprawidłowości w związku z tą inwestycją“, przeprosić na łamach oraz wpłacić 20 tys. na chór „Halka“ w Dusznikach. Oczywiście jeśli przegra, a to wydaje się mało prawdopodobne.

Napisane przez quovadin dnia 03.08.2012, 07:27:59


Jak zabawa, to zabawa! Jeśli sołtysi mogą mierzyć wiatr. to i uczniowie gimnazjum mogą opracować załozenia dla farmy wiatrowej. Co ciekawe, uczniowska symulacja lokalizuje wiatraki w Niewierzu i Podrzewiu, miejscach, gdzie ich na razie nie planowano. Czy Continental Wind Partners pójdzie tym tropem?
http://www.powiat-szamotuly.pl/Drzewa,_wiatraki_i%E2%80%A6_lodowka,10136.html
 

Napisane przez quovadin dnia 25.07.2012, 15:53:01


Jak dowiaduje się redakcja wikiduszniki, radny Pawlak powiedział, że nie wydzierżawia już gruntu pod wiatrak. Jeżeli rzeczywiście tak jest, oznacza to, że inwestor ma świadomość, że zawarcie umowy z radnym, który ma głosować nad przyjęciem było niewłaściwe. Ewentualne odebranie wiatraka rozwiązuje tylko pół problemu: pozostaje radny Siemieniak, który wziął od inwestora parę stówek za pilnowanie masztu lub pomiar wiatru.

Napisane przez Subbuteo dnia 30.06.2012, 09:40:00


Tak wygląda sztandarowy obiekt naszego nie daj Boże, inwestora w Wilkowie.

Reprezentacyjny punkt wartowniczy, jak widać w każdej chwili gotowy do zabrania. Maszt od ogrodzenia, wskazujący na doskonałą znajomość zasad stawiania obiektów pionowych, Czystość i ład na całej posesji, oraz wokół niej, mówiące tak wiele o tym co nas czeka jeśli pozwolimy im tu "inwestować". 

Całość uzupełniają jeszcze dwa Toy-Toy'e i buda z psem. 

Napisane przez Subbuteo dnia 28.06.2012, 08:18:13


To jakaś plaga.

Włodarze gmin, które nawiedza seryjny inwestor wiatraczny doznają amnezji zbiorowej.
Odpowiadając stowarzyszeniom, które bronią dotychczasowej jakości życia mieszkańców, zaprzeczają faktom. Wójtowie piszą: "nie posiadam takiej wiedzy" ," nie mam takich informacji", "tak/nie" (skąd to znamy). Czy wiatraczni wójtowie byli na jakimś szkoleniu centralnym p.t. Zarys metodologii udzielania odpowiedzi przeciwnikom naszej-wspólnej-wiatracznej sprawy?

Warto, w każdym, razie czytać taką korespondencję.
Warto zauważyć też, że wójt gminy Giżycko ma nieco wyższy poziom słowa pisanego niż wójt, wiecie który.

http://kochamymazury.pl/korespondencja-z-gmina-gizycko/30-odpowiedz-wojta-07-05-2012.html

Napisane przez Subbuteo dnia 22.06.2012, 17:03:04


Zainspirował mnie wpis dodany przez: inna księgowa, dnia 15.06.2012, 19:38:42 pod notką vat za pola pod wiatraki. Cytuję:
"a składki ZUS - proszę nie zapominać czego najbardziej boją się i unikają rolnicy, Pawlak tu nic nie wskóra"
I przypomniał mi się makabryczny przykład. Jestem, mieszkam tu, wśród Was. Proszę więc docenić to, że umiem szukać i ostrzegać. Proszę też spokojnie przeczytać linkowany tekst. Później zastanowić się co można zrobić, by ochronić  swoje składki w KRUS, bo dzierżawa pól  pod wiatraki pachnie mi tym samym co naprawa samochodu strażackiego, przez tego biednego człowieka, któremu naprawdę współczuję. http://januszwojciechowski.blog.onet.pl/1,DA2012-05-04,index.html

Napisane przez Subbuteo dnia 16.06.2012, 10:45:21


Dwa sygnety, kanarkowy krawat, żel na wlosach, wąsy... Tak prezentował się Marek Wardach, były prezes PSWM Wielkopolska, byłego - podobno - inwestora wiatrowego w Dusznikach. Jak się okazuje jednak, w internecie biznesowy wiatraczek Wardacha wciąż się w Dusznikach kręci. http://mwinvestments.pl/pl/node/22

http://www.ktokogo.pl/Marek_Wardach

Napisane przez Subbuteo dnia 16.06.2012, 09:46:14


Dzierżawiący działki pod wiatraki. Czy płacicie Vat od swoich przychodów? Nie, no to macie pecha, wszystko trzeba będzie spłacić od początku dzierżawy, wraz z odsetkami. czyli 23% Vat oraz zaległości, na egzekucję których urząd skarbowy ma 5 lat. Warto było?
Jeden z rolników próbował się odwoływać. Skończyło się na przegranej oraz dodatkowych kosztach procesowych.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/91D71A88ED

Napisane przez Subbuteo dnia 15.06.2012, 11:17:35


Zdaniem wójta Woropaja budowa studzienki kanalizacyjnej na prywatnym gruncie bez zgody właściciela nie jest nieprawidłowością ani nie jest niezgodna z dokumentacją. Urzędnicy gminy dzwonili i przyjeżdżali do poszkodowanego ot tak sobie, żeby pogadać o zdrowiu i pogodzie, a nie o tym, że problem jest tak duży, że „wójtowi opadły ręce“. Pisaliśmy już o kanalizacji w Wierzei, do tematu jeszcze wrócimy. Poniżej pytania kierowane do zastępcy wójta I odpowiedzi samego wójta


Odpowiadając na  Pani pismo informuję :
Ad.1 Nie
Ad.2.Nie
Ad.3 Tak ; NIE
Ad.4 Osobista
Ad.5 NIE
Ad.6 TAK

(-) Adam Woropaj
Wójt

 
Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania, dotyczące kanalizacji w Wierzei:

1.  czy zbierano pieniądze od mieszkańców wsi na wykonanie prac projektowych lub dokumentacyjnych?

2. czy w związku z tą inwestycją pobierano w ogóle jakieś opaty, jeśli tak, to z jakiego tytulu, na jakiej podstawie i jak je rozliczono?

3. czy kanalizacja zostala wykonana zgodnie z dokumentacją? Czy doszlo do jakiś nieprawidlowosci w trakcie budowy?

4. Jaka byla przyczyna kontaktów w sprawie kanalizacji pracowników Urzędu Gminy z Panem Wojciechem Perzem?

5. Czy to Urząd Gminy uznal Pana Wojciecha Perza za stronę w postępowaniu administracyjnym w sprawie kanalizacji?

6. Czy inwestycja jest już rozliczona, a dotacja z funduszy UE wplynęla?

 

Z wyrazami szcunku
Hanna Szuminska
 

Napisane przez Subbuteo dnia 15.06.2012, 08:51:05


Udokumentuj swoją jakość życia ,którą masz teraz. Nagraj na video oraz zrób zdjęcia swojego otoczenia.  Stan faktyczny: zwierzęta, ptaki, stan rzek, zasięg telefonów, poziom hałasu. migotanie w oknach. Dla udokumentowania poziomu hałasu nagraj kilka filmów, np. z pracującym silnikiem samochodu z różnych odległości. Jeśli samochód ma aktualny przegląd, będzie dowodem w sprawie, gdyż poziom hałasu pracującego silnika jest dokładnie określony w przepisach.  
Nagraj na video filmy z naturalnymi dźwiękami w Twoim  obszarze w różnych porach dnia i pory roku. Udokumentuj śpiew ptaków, rechotanie żab, pianie koguta, wszystko!
Udokumentuj poziom odbioru telewizji naziemnej, poziom sygnału telefonu. Sprawdź stan wszystkich lokalnych strumieni i potoków. Jeśli masz studnię nagraj na video jakość i ilość swojej wody studziennej. Udokumentuj przelatujące ptaki i dzikie zwierząta, które pojawiają się w Twojej okolicy 
A co najważniejsze, upewnij się, deweloperzy wiatrowi (wraz  z  tymi, którzy dzierżawią im ziemię) wiedzą, że ty i inni w społeczności to robicie. Ta dokumentacja ta jest tak potężna "zapobiegawcza" broń, że uchroni ona nas od tej farmy. Widmo odszkodowań za pogorszoną jakość życia może odebrać im chęć do dalszego działania! Dokumentować na zdjęciach i filmach !
Więcej tu: 
  http://www.wind-watch.org/whattodo.php

Napisane przez Subbuteo dnia 14.06.2012, 09:37:25


 

Protestujący nie zaakceptują pozornych zmian ksztaltu farmy wiatrowej Duszniki. Swoje stanowisko przedstawili w korespondencji, która za pośrednictwem Urzędu Gminy zostanie przekazana inwestorowi.  Trafi  też  do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość

Grodziszczko 18

64-550 Duszniki

 

 

                                                                       Continental Wind Poland

 

                                                                       za pośrednictwem

                                                                       Urzędu Gminy Duszniki

 

 

 

W związku z pojawieniem się informacji dotyczących nowego kształtu farmy wiatrowej Duszniki i wszczęciem procedury zmieniającej wydaną decyzje środowiskową,  zwracamy uwagę, że podstawowym oczekiwaniem lokalnej społeczności nie akceptującej inwestycji w proponowanym dotąd kształcie było zapewnienie takiej lokalizacji siłowni wiatrowych, aby znajdowały się one w odległości co najmniej 2 km od istniejącej lub projektowanej zabudowy mieszkaniowej (opcja 2 km plus). Zwracamy uwagę, że chociaż nie ma jeszcze ogólnego przepisu określającego minimalną odległość wiatraka od zabudowań, Rada Gminy może odległość taką określić, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i do takiego rozwiązania będziemy starali się radnych przekonać.

Nie akceptujemy zaproponowanego przez inwestora  pomysłu opcjonalnych nocnych wyłączeń niektórych turbin wiatrowych, ponieważ rozwiązanie to sprzyja nadużyciom.

 

W imieniu Stowarzyszenia

Jadwiga Klińska

Napisane przez Subbuteo dnia 12.06.2012, 09:07:58


W gminie Bełchatów, pola uprawne narażane są co roku na ogromną ilość kwaśnych deszczy, pyłu, popiołu, żużlu, tlenku azotu, tlenku siarki.
Nasze dzieci chorują o wiele częściej niż Wasze.

Dziękujemy za Waszą, (niektórych z Was) inicjatywę odstąpienia tej skromnej piędzi ziemi, na nowoczesne, ekologiczne siłownie wiatrowe.
Przez grzeczność nie wypomnimy, że nie bezinteresownie.
Wasza wspaniała akcja spowoduje zmniejszenie mocy największej polskiej elektrowni Bełchatów, (4380 MW). Pozwoli to naszym dzieciom wyzdrowieć, a nam zwiększyć plony, już w rok po tym, kiedy pierwsze Wasze dzieci nabawią się nerwic, staruszki głuchoty, a psy zaczną szczekać na swoich.
Gdybyście byli jeszcze skłonni wygospodarować kilka hektarów na spalarnię naszych śmieci, otrzymacie od nas honorowe obywatelstwo gminy Bełchatów.

Źródło danych - http://www.pswm-wielkopolska.com.pl/duszniki.php Patrz - przedostatni akapit.

"Park wiatrowy w gminie Duszniki w zestawieniu z elektrowniami klasycznymi, to gwarancja redukcji emisji o 250-500 ton CO2, 15-30 ton pyłu, popiołu i żużlu, 1,5-2,5 tony tlenku azotu i 2-3,5 tony tlenku siarki rocznie. Więcej parków wiatrowych oznacza m.in. mniej niekorzystnych dla rolnictwa kwaśnych deszczy."
 

Napisane przez Subbuteo dnia 07.06.2012, 08:44:42