Nie jest tak ładnie jak poprzednio, nie ma muzyki ani ruchomej grafiki, za to - jak ktoś się dobrze przyjrzy - może zobaczyć nazwy ulic w Dusznikach. Tak ma wyglądać nowa wersja farmy wiatrowej lub (jak woli inwestor) parku wiatrowego. Zostawimy bez komentarza nazywanie fabryki prądu parkiem. Continental Wind Partners jest właścicielem planowanego Parku Wiatrowego Duszniki poprzez spółkę celową PSWM Wielkopolska Sp. z o.o., która jest właścicielem projektu. Czy to znaczy, że CWP jest jedynym właścicielem PSWM?  Może tak, moźe nie...

 
Na najbliżsej sesji przedstawiciele PSWM, a może CWP, bo w sumie nie wiadomo kto jest kto, będą występowac przed radnymi i mieszkańcami. Już teraz obstawiamy, co powiedzą: że argumenty przeciwko lokalizacji wiatraków  tuż przy domach są nienaukowe, że postawią ławeczkę w parku (niewiatrowym), zapłacą podatek (o ile nie będzie zwolnienia) i że sami jesteśmy sobie winni, że tyle zabudowan jest w gminie, bo w Rumunii postawili wiatraki dalej od domów niż planują u nas.
 
Co my im powiemy?
Że chcemy odległości minimalnej w przedziale 2-4 km!

Napisane przez Subbuteo dnia 17.04.2013, 22:19:58


Na 17  czerwca br. wyzznaczony został nowy termin wydania decyzji środowiskowej dla farmy wiatrowej. Czas na start kampanii informacyjnej, adresowanej przede wszystkim do radnych. Rozwiązaniem jest odległość minimalna, którą Rada Gminy moze uchwalic, kończąc wieloletni konlikt. Odległość minimalna zawarta być musi w przedziale 2-4 km.

http://bip.duszniki.eu/bip/srodowisko/uwarunkowania-srodowiskowe/20121/budowa-farmy-wiatrowej-o-lacznej-mocy-do-160-mw-wraz-z-infrastruktura-towarzyszaca-w-gminie-duszniki-w-wojewodztwie-wielkopolskim.html

 

 

Napisane przez Subbuteo dnia 16.04.2013, 09:51:17


 

15 kwietnia mija wyznaczony przez wójta termin wydania decyzji srodowiskowkowej dla farmy wiatrowej. Czy wójt ją wyda czy znowu przesunie termin? Wiki dowiaduje się nieoficjalnie, ze Stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość zaskarży tę decyzję niewłocznie po jej wydaniu. Oby z takim samym skutkiem, jak poprzednie! Przypomnijmy, że SKO juz raz na wniosek SR-P uchyliło decyzje środowiskowe dla 34 wiatraków w gminie Duszniki. 
 

Napisane przez Subbuteo dnia 15.04.2013, 08:57:15


 

Radny Maciejewski niepotrzebnie się martwił, jak się ma zachować. Nie będzie głosowania nad planem pod wiatraki na sesji. Tak wynika z odpowiedzi wójta na nasze pytanie, co ma być głosowane w związku z wiatrakami. Nic nie ma być głosowane, przedstawiciel PSWM na kwietniowej sesji ma odpowiadać na pytania radnych, a plan ma byc niebawem wyłożony.
 
Przypominamy, ze poprzednie wyłożenie planu było bardzo udane. Prezes Wardach kiwnął na planistkę, która przerwała wypowiedź i wyszła na korytarz, gdzie została zrugana za zbyt obszerne wypowiedzi (miała mówic "tak" lub "nie"). Nie wiadomo po co te zakazy, jak i tak wypowiadając się mijała się z prawdą.... Udział ekspertki od medycyny estetycznej sugerował, że prezentacja nie dotyczy farmy wiatrowej, a raczej farmy piękności.... Jaką niespodziankę przygotuje PSWM tym razem? 
 
 
Dnia 8 kwiecień 2013 o 11:48 "Urząd Gminy Duszniki" <urzad@duszniki.eu> napisał(a):
Szanowna Pani.
 
Plan zagospodarowania przestrzennego pod siłownie wiatrowe jest na etapie przed wyłożeniem do publicznego wglądu.
Na kwietniowej sesji będzie obecny przedstawiciel PSWM Wielkopolska, który odpowie na pytania radnych, dotyczące aktualnego stanu budowy farmy wiatrowej.
 
Z poważaniem
Adam Woropaj
Wójt Gminy Duszniki
 
 
From: wikiduszniki.pl [mailto:redakcja@wikiduszniki.pl] 
Sent: Wednesday, March 27, 2013 10:14 AM
To: urząd@duszniki.eu
Subject: plan miejscowy
 
Proszę o wyjaśnienie, na jakim etapie znajduje się procedura uchwalania planu miejscowego pod siłownie wiatrowe. Szczególnie interesuje mnie, co ma być głosowane na kwietniowej sesji

Napisane przez Subbuteo dnia 09.04.2013, 08:24:19


 

 
Wójt zachowuje powściągliwośc na temat planowanego na kwietniową sesję głosowania nad planem miejscowym pod wiatraki. Czyżby tak namącił i nakręcił, że sam jest zdezorientowany? Bardzo uprzejmie prosimy wójta o uchylenie rąbka tajemnicy w tej sprawie. Czy naprawdę bez publicznej połajanki nie można uzyskać odpowiedzi?!
 
Pytaliśmy:
Proszę o wyjaśnienie, na jakim etapie znajduje się procedura uchwalania planu miejscowego pod siłownie wiatrowe. Szczególnie interesuje mnie, co ma być głosowane na kwietniowej sesji

Napisane przez Subbuteo dnia 05.04.2013, 19:52:56


Każdy z nas mógłby produkować czysta energię, gdyby Sejm był uprzejmy uchwalić ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), który gotowy leży i czeka na zmiłowanie koalicji. Greanpeace postanowiło zachęcić premiera Tuska  do działania, nagrywając nową wersję przeboju "Ona tańczy dla mnie".  

Zobaczcie efekt:

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/donald-tusk-spiewa-ona-tanczy-dla-mnie-dla-greenpeace-polska-wideo

Napisane przez Subbuteo dnia 03.04.2013, 17:32:55


Napisane przez Subbuteo dnia 03.04.2013, 10:48:11


Darmowa gazeta rozwożona po gminie przez sekretarza Pieprzyka powinna chyba zmienic nazwę na Twój Tydzień Wiatrowy! Kolejny numer przynosi kolejną porcję entuzjazmu dla farmy wiatrowej w Dusznikach, o której marzy wójt oraz PSWM Wielkopolska.

Tym razem miejscowy kierownik biura w Dusznikach wypowiada sie na temat zawartych umów dzierżawy gruntu pod wiatraki. Tak się jednak składa, że zachwytu kierownika biura PSWM w Dusznikach nie podziela nikt inny - zupełnie inną opinię przedstawili rolnicy, przedstawiciele Izby Rolniczej, prawnicy...

Redakcja wiki przypomina, że firma PSWM Wielkopolska nie miała odwagi odpowiedzieć jej na konkretne pytanie dotyczące umów oraz skomentować wypowiedzi kierownika biura w Dusznikach, który wyjaśnił, dlaczego PSWM-ów jest kilka...

Napisane przez Subbuteo dnia 27.03.2013, 23:21:45


W nie tak odległej przeszlości przedstawiciele firmy wiatrakowej z niezapomnianym prezesem Wardachem pojawiali się na sesjach Rady Gminy. Przypomnijmy, że w tych czasach PSWM zapłacił za plan miejscowy, wyłonił wykonawcę, mówił na prezentacji planu co powiedzieć, a czego nie mówić...

Na nastepnej sesji przedstawiciel PSWM ma zabrać głos w sprawie planu miejscowego pod wiatraki. Radni mają głosować zmianę na 59 sztuk, ale przyjrzymy się jeszcze procedurze i dopytamy dokładnie co i jak. Nie może być tak, że zabiera głos ktoś z firmy wiatrakowej, a przeciwnicy lokalizacji milczą! Stowarzyszenia Rozwój-Przyszłość i Pasikonik tez powinne zabrać głos w dyskusji, a nie w wolnych głosach na koniec.

Napisane przez Subbuteo dnia 26.03.2013, 16:39:16


Napisane przez Subbuteo dnia 25.03.2013, 09:45:50


Napisane przez Subbuteo dnia 23.03.2013, 17:41:58


Ludzie! Wójt obiecał, że przy podejmowaniu decyzji środowiskowej dla wiatraków weźmie pod uwagę opinie mieszkańców! Czy te, w których domagają się oni odległości 2 km od zabudowań? Takie wnioski - poza stowarzyszeniem Rozwój-Przyszlość - złożyło przy okazji uwag do  planu miejscowego kilkuset mieszkańców. Wtedy wszystkie zostały przez wójta odrzucone. Teraz ma być inaczej?

 

Szanowna Pani. 

Odpowiadając na Pani pytanie informuję, że przy wydawaniu każdej decyzji środowiskowej w naszej gminie brane są pod uwagę opinie i zalecenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Sanepidu oraz mieszkańców, a w przypadku siłowni wiatrowych także Ministerstwa Zdrowia. Znane są nam każde obowiązujące przepisy, na bieżąco też śledzimy wszelkie informacje i zalecenia związane z funkcjonowaniem gminy.

Z poważaniem

 

Adam Woropaj

wójt gminy Duszniki

 

From:wikiduszniki.pl [mailto:redakcja@wikiduszniki.pl]
Sent: Sunday, March 17, 2013 7:27 PM
To: urząd@duszniki.eu
Subject: decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej

 

Panie Wójcie,
proszę o odpowiedź na pytanie, czy zna Pan zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące odległości, w jakiej posadowione powinny być siłownie wiatrowe w stosunku do zabudowań i czy weźmie Pan te zalecenia pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej dla tej inwestycji?
 

Napisane przez Subbuteo dnia 22.03.2013, 19:55:32


Wójt Woropaj chwalił się na łamach darmowych gazet rozwożonych przez sekretarza Pieprzyka po sklepach, że orientuje się doskonale w problematyce oddziaływania wiatraków na zdrowie i że nie znalazł wiarygodnego potwierdzenia zagrożeń. Redakcja wiki powiedziała: dość tego! Zapytaliśmy wójta wprost, czy zna zalecenia Ministerstwa Zdrowia, określające bezpieczną odległość wiatraków na 2-4 km od domów. Zapytalismy też, czy weźmie te zalecenia pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej dla farmy wiatrowej w Dusznikach.... Czy Ministerstwo Zdrowia i jego opinia potwierdzona urzędową pieczątką coś dla wójta Woropaja znaczą? Czy pójdzie raczej na ignoranta, sugerując, że zaleceń takich nie ma? Czy po prostu nie odpowie...


Pytanie sformułoawane zostało tak:
Panie Wójcie,
proszę o odpowiedź na pytanie, czy zna Pan zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące odległości, w jakiej posadowione powinny być siłownie wiatrowe w stosunku do zabudowań i czy weźmie Pan te zalecenia pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej dla tej inwestycji?

Napisane przez Subbuteo dnia 19.03.2013, 09:55:15


Mecenas Marcin Przychodzki, pełnomocnik Hanny Szuminskiej w sprawie o rzekome naruszenie renomy PSWM Wielkopolska poinformował, że Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalił wniesione przez tę firmę powództwo.  Wygarliśmy! Nie będzie żadnych przeprosin ani płacenia nawiązki, bo nie ma za co przepraszać.

Przypomnijmy, że firma wiatrakowa żądała najpierw zabepieczenia powództwa poprzez wydanie sądowego zakazu wypowiedzi i publikacji dla Hanki (sąd wnioski te odrzucił) oraz publikacji przeprosin plus zapłaty 20 tys. zł na chór Halka. Decyzja sądu oznacza, że zarzuty podniesione przez PSWM nie potwierdziły się. Świadkami w sprawie byli autor spornego artykułu, Krzysztof Kaźmierczak (na wniosek Hanki) i wójt Woropaj, który zeznawał na wniosek PSWM.

Napisane przez Subbuteo dnia 15.03.2013, 18:39:43


To dobra wiadomość. Przekazujemy ją sobie mejlami, publikujemy na naszych stronach. Udało się już odzyskać znaczną część danych, strona pojawi się niebawem. I jeszcze na koniec cytat z Hemingwaya, może banalny, ale trafny: Człowieka można zniszczyc, ale nie pokonać

Napisane przez Subbuteo dnia 15.03.2013, 10:53:12


Otrzymaliśmy wiadomość od administratora strony stopwiatrakom.eu, że strona nie działa , gdyż cały serwer  u operatora uległ uszkodzeniu. Administrator stracił adres mailowy oraz kontrolę nad stroną. Nie wiadomo jak długo strona będzie nieaktywna i czy uda się odtworzyć wszystkie materiały.

Wcześniej dochodziło do ataków hakerskich na stronę. Ostatni poważny atak miał miejsce w czasie akcji wysyłania maili do posłów z komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego w sprawie poparcia dla nowelizacji prawa budowlanego. Awarię wówczas udało się usunąć w ciągu nocy.

Napisane przez Subbuteo dnia 12.03.2013, 16:02:04


Wójt za doprowadzenie do zamieszek zamknięty do więzienia na 29 dni. Głęboki konflikt pomiędzy mieszkańcami a rolnikami, którzy wydzierżawili grunty pod farmę wiatrową. Czy to wizja przyszłości w gminie Duszniki? Być może. Na razie dokładnie takie wydarzenia miały już miejsce w Rumunii. W tle konfliktu też występowało dwóch inwestorów, wśród nich CWP oraz Czeski CEZ Kluczową kwestią był tam niezatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego gminy Cogealac . I choć nie wszystkie akty prawne były gotowe,  inwestor twierdził, że ich dokumentacja była kompletna i zabrał się do dzieła. Bandziory z firmy ochroniarskiej, wynajętej przez inwestora (CEZ) pobili i ostrzelali mieszkańców.     http://www.solare-eoliene.ro/index.php?/cehii-de-la-cez-sunt-optimi%C5%9Fti-%C5%9Fi-v%C4%83d-cele-101-de-turbine-eoliene-ridicate-la-cogealac-%C3%AEn-2011.html

Napisane przez Subbuteo dnia 06.03.2013, 08:12:14


Spotkanie z posłem Szałamachą wciąż jeszcze przynosi rewelacyjne skutki. Przypomnijmy, że po raz pierwszy w Dusznikach odbyła się publiczna dyskusja na temat zawartych umów dzierżawy gruntów pod wiatraki, dzięki społecznej akcji wsparcia udało się obronić projekt nowelizacji prawa budowlanego, a teraz dowiadujemy się, że obecni na spotkaniu Krzysztof Neryng i Jarosław Wendorf doprowadzili na sesji do zablokowania budowy wiatraków. Jak widać jak się chce, to można...

Tutaj fragment dyskusji o wiatrakach na spotkaniu z posłem Pawłem Szałamachą.

Napisane przez Subbuteo dnia 04.03.2013, 22:11:15


Napisane przez Subbuteo dnia 02.03.2013, 11:03:03


Wyrok sądu w sprawie naruszenia renomy PSWM przez Hannę Szuminską ogłoszony zostanie 15 marca. Zakończyły się właśnie zeznania świadków. Pełnomocnik Hanki powołał na świadka  autora artykułu, Krzysztofa Kaźmierczka. Pełnomocnik PSWM Wielkopolska powołał...  wójta Woropaja.


Woropaj zasłaniał się raz czy dwa brakiem pamięci, głównie mówił o decyzji środowiskowej dla całości, która po dogrywce w WSA wróciła do gry. Krzysztof Kaźmierczak z Głosu, autor artykułu wskazał na źródła, na podstawie których powstał tekst, co absolutnie przeczyło zawartym w pozwie sugestiom, że Hanka jest faktycznym autorem lub wspólautorem publikowanego artykułu. Dziennikarz zwrócił też uwagę, że nieprawidłowości dotyczą procedury administracyjnej, za którą odpowiedzialny jest wójt, a inne osoby, z którymi rozmawiał - na przykład poseł Julia Pitera - wyrażali o wiele bardziej radykalne opinie niż pozwana. Pełnomocnik Hanki, Marcin Przychodzki, wnioskował o odrzucenie powództwa w całości. - Każdy ma prawo do wyrażania wlasnych opinii i nikt nie musi akceptować planów inwestycyjnych firmy wiatrowej  - powiedział na koniec.

Napisane przez Subbuteo dnia 01.03.2013, 19:09:47