Na jednym krześle siedzą radna i sołtyska. To nie oszczędność miejsca, tylko kumulacja funkcji. Dzięki temu choć osoba jedna, to pieniądze podwójne. Pisaliśmy już wcześniej, że przychodząc na sesję radna Ratajczak kasuje dwie diety: jako radna i sołtyska. Pisaliśmy też, dlaczego tak robi: ze społecznych funkcji ma tyle, co z rolniczej emerytury.

 

Okazuje się jednak, że takie postępowanie jest nie tylko niemoralne, ale i nieprawidłowe. Skoro Ratajczak nie zdobyła się na rezygnację z pieniędzy, trzeba będzie wprowadzić zmiany przepisów. Uchwała w sprawie diet dla sołtysów powinna być zmieniona: wyłączeni z niej powinni być sołtysi, pełniący funkcje radnego. Jeżeli radni sami się nie ogarną, może nakazać im to wojewoda.

Tak to już jest: jedni pracują, a inni ksują za dwóch.

 

 

 

Uzasadnienie (za Beatą Kontusz-Iwańczuk: Zdaniem Sądu, w myśl art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, radnemu w odróżnieniu od przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej (sołtysa), przysługuje dieta oraz zwrot kosztów podróży. Niepominięcie radnych będących sołtysami – podejmując uchwałę w sprawie diet – skutkowałoby tym, że osoba pełniącą obie te funkcje otrzymywałaby za udział w posiedzeniach dodatkową dietę, pomimo posiadania prawa do rekompensaty wynikającego z art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym. W tych okolicznościach dieta spełniałaby funkcje wynagrodzenia, którym nie jest. Należy wyraźnie podkreślić, że wykonywanie mandatu radnego czy pełnienie funkcji sołtysanie następuje w ramach stosunku pracy, są to bowiem funkcje pełnione społecznie i dla dobra lokalnego społeczeństwa. Nie można pomijać tego, że dieta ma stanowić wyłącznie ekwiwalent utraconych korzyści (np. pomniejszonego wynagrodzenia za pracę w związku z obecnością na sesji rady k, która w przerwie między dojeniem krów pisze wiersze.gminy), jakie radny czy sołtys nie uzyskuje w związku z wykonywaniem swego mandatu

 

 

 

 

Napisane przez: Subbuteo dnia 07.02.2018, 11:26:40

Komentarze:

Brak komentarzy.


<<< Poprzednia 1 Następna >>>Dodaj komentarz
Imię
e-mail (opcjonalnie)
Zapamiętaj mnie
Treść komentarza:
Zostało znaków
CAPTCHA
CAPTCHA (przepisz kod z obrazka powyżej)